Ponad 60 procent populacji USA to Chrześcijanie, pierwszy katolicki kościół zbudowano tutaj w stanie Nowy Meksyk, w Santa Fe w 1610 roku roku, była to misja San Miguel. Potem powstawały kolejne misje na zachodnim wybrzeżu USA.

Największa katolicka archidiecezja w USA, ma swoją siedzibę w Los Angeles. Liturgia odprawiana jest tutaj w 32 językach, archidiecezja Los Angeles jest największą i najbardziej zróżnicowaną etnicznie archidiecezją w Stanach Zjednoczonych. Tutaj także mieszczą się polskie kościoły i parafie, między innymi parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles, wraz z Sanktuarium Jana Pawła II, Polonijny Ośrodek Kulturalno-Pastoralny w Sacramento i Ośrodek Polonijny im. Papieża Jana Pawła II, w Yorba Linda.

Przebywający tutaj emigranci przywozili ze sobą rodzime tradycje i oczywiście religie. Polacy obok szkół, zawsze budowali kościoły, do najstarszych należy, między innymi Kościół pod wezwaniem, św. Stanisława Kostki w Chicago, który powstał w 1855 roku, polska parafia w Panna Maria w Teksasie czy kościół świętego Stanisława w Buffalo.

Nie wszyscy mają jednak blisko do Polskiego Kościoła. Niedziela Palmowa jest świętem, podczas którego Polacy w Kalifornii pokonują nieraz ogromne odległości, aby uczcić ten dzień z rodakami. W parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles (widoczne na załączonych zdjęciach), organizacje polonijne przygotowały ponad dwumetrowe palmy, które mają znaczenie religijne, ale też i kulturowe.

Bardzo ważne jest przekazywanie polskich tradycji młodemu pokoleniu. Młodzież obecna jest tutaj na wszystkich uroczystościach, zwykle ubrana w tradycyjne stroje.

Tekst i zdjęcia:

Małgorzata Margo Schulz

Krajowy Wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej ds. Promocji i Mediów

Share This