Kongres Polonii Amerykańskiej

Pomnik Katyński — Jersey City, NJ

Oświadczenie 

W 1991  roku w Exchange Place w Jersey City w stanie New Jersey odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, dokonanej przez Związek Radziecki w 1940 roku.  Pomnik Katyński to 34-metrowy posąg z brązu wykonany przez rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.  Pomnik  jest uderzającym symbolem brutalności Związku Radzieckiego wobec Narodu Polskiego w czasie II wojny światowej, a co za tym idzie wobec milionów ofiar reżimów komunistycznych.

W Katyniu, w kwietniu 1940 roku NKWD na rozkaz Józefa Stalina, zamordowało około 22 000 polskich oficerów.  Związek Radziecki przez dziesięciolecia, zaprzeczał dononaniu tej zbrodni. W 1990 roku, Związek Radziecki ostatecznie przyznał się do odpowiedzialności za czyn popełniony 50 lat wcześniej.  W 2010 roku Rosja oficjalnie oświadczyła, że Stalin i inni przywódcy sowieccy są odpowiedzialni za egzekucję polskich oficerów w Katyniu.

W 2018 roku Exchange Place Alliance Special Improvement District  w New Jersey zaproponował przeniesienie pomnika upamiętniającego pamięć  zbrodni katyńskiej w inne miejsce. Plan ten został skutecznie odrzucony, a miejsce pamięci pozostało tam, gdzie zostało pierwotnie ustanowione.

W 2022 roku nowy plan został zaproponowany przez Exchange Place Alliance Special Improvement District Exchange Place. Plany te nie wzywają do usunięcia miejsca pamięci, jednak wygląda na to, że proponowane zmiany architektoniczne dookoła pomnika w znaczym stopniu go zasłonią oraz utrudnią dstęp do niego. 

Ważne dla Polaków i Polonii miejsce pamięci ma zostać ukryte, za drzewami, krzewami i ławkami. Pomnik pozostanie na tym samym miejscu jednak wszystko wsakzuje na to, że poprzez zasłonięcie i trudny dostęp nie będzie miał takiego samego znaczenia, jak kiedyś.

Kongres Polonii Amerykańskiej, który reprezentowany jest przez Zarząd Krajowy rozumie potrzebę postępu i ulepszania naszych miast, jednak nie zgadza się i protestuje zasłonięcie tak ważnego dla Amerykańskiej Polonii a także Polaków w Polsce pomnika. Rozumiemy, że plac i jego otoczenie wymagają poprawy i chcemy, aby okolica była jak najbardziej przyjazna i atrakcyjna, aby więcej osób niż kiedykolwiek miało powód aby odwiedzić to miejsce. Nie sprzeciwiamy się postępowi,  domagamy się, jednak, aby pomnik nie został zasłonięty oraz aby nie ograniczono i nie utrudniono do niego dostępu. 

KPA wzywa burmistrza Stevena Fulopa i Radę Miasta Jersey do dyskusji i spotkania z Polonią, w celu omówienia planów i wysłuchania uzasadnionych obaw zgłaszanych przez naszą społeczność. 

Kongres Polonii Amerykańskiej ma nadzieję, że liderzy Jersey City wezmą sobie do serca nasze przesłanie i poszukają rozwiązania, które zadowoli wszystkich interesariuszy w tej sprawie. 

Zarząd Krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej

Share This