By Małgorzata Margo Schulz

Wideo: https://youtu.be/wZNxcvCLL40

Ignacy Jan Paderewski w Kalifornii – śladami wielkiego męża stanu.

Święto Niepodległości Polski obchodzone jest także za oceanem.

Na drugim krańcu świata  można odnaleźć polskie pamiątki.

W Paso Robles, w niewielkiej kalifornijskiej miejscowości znajduje się wystawa przedmiotów, które należały do Ignacego Jana Paderewskiego. Tutaj mieści się jego łóżko, walizki i  ubrania.

Dla mieszkańców Paso Robles wielki Polak był nie tylko mężem stanu i  znanym  pianistą,  ale jednym z założycieli  tego trzydziestotysięcznego miasteczka.

Paderewski był celebrytą swoich  czasów; jego osobowość i styl robiły ogromne wrażenie na publiczności,  która była zelektryzowana jego muzyką. Po udanych koncertach w Nowym Jorku  przyjechał  do  Kalifornii. Tutaj w 1914 roku  zakupił rancho “San Igancio”, a w 1916 rancho “Santa Helena”, gdzie uprawiał  winorośla  i produkował wino  Zinfindel, za które otrzymał złoty medal podczas Targów  Stanu  Kalifornia w 1934 roku.

Podróż pociągiem z San Francisco do San Diego czy Los Angeles zajmowało 12 godzin. Trudy podróży oraz odległości, nie zrażały Paderewskiego. Pomiędzy rokiem 1914 i 1939 przebywał w zachodnich stanach USA  wiele  razy. Podczas pobytu w San Diego zagrał koncert i Fisher’s Opera House, jednej najnowocześniejszych wtedy sal koncertowych w Ameryce.

Był celebrytą swoich  czasów, jego osobowość i styl robiły ogromne wrażenie na publiczności, która była zelektryzowana jego muzyką. Miał również duży rozgłos i był bardzo popularny wśród dziennikarzy, którzy lubili pisać o tym oryginalnym i wyjątkowym artyście. W New York Times pojawiło się wtedy prawie 200 artykułów, o światowej sławy wielkim Polaku i jego koncertach w USA.

Ten wielki Polak, pianista i dyplomata jest jednym z 6 ojców niepodległości.

Festiwal Paderewskiego w Paso Robles odbywa się w listopadzie także, dlatego aby uczcić odrodzoną w 1918 roku Polskę. Podczas festiwalu w centrum miasta pojawiają się biało- czerwone flagi.

Podczas tegorocznych koncertów, który miały miejsce w Paso Robles od 7 do 9 listopada,  utwory Frederica Chopina oraz Ignacego Paderewskiego zagrał wirtuoz Kevin Kenner. Amerykański pianista był laureatem Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1990 roku.

Po kowidowej przerwie miejsce miał także doroczny konkurs pianistyczny, w którym udział wzięły dzieci i młodzież. 

Share This